Kupovina nepokretnosti - predugovor


Prilikom kupoprodaje nepokretnosti nikako ne bi trebalo izbeći sastavljanje i overavanje predugovora, posavetovaće vas danas mnogi advokati. Prodavci, ali i kupci, često smatraju da je jednostavnije ne overiti predugovor, ali i da se na taj način izbegavaju dodatni troškovi. Međutim, sudska praksa je prebogata sporovima koji su proistekli upravo iz neoveravanja predugovora o kupoprodaji nepokretnosti, a troškovi koje je trebalo izbeći u toj situaciji se udvostručuju. Sve što ne platimo na mostu, platićemo na ćupriji ,sa kamatom i sudskim troškovima. 

Za pravno dejstvo predugovora neophodno da on bude sadržinski kompletan i overen od strane nadležnog javnog beležnika.

Kada predugovor nije overen, on ne proizvodi pravno dejstvo i kao da nikada nije ni zaključen, odnosno nema sudsku zaštitu. Tada nije stvorena ni obaveza da se kasnije zaključi glavni ugovor. Treba napomenuti da predugovor mora da bude zaključen u identičnoj formi kao glavni. Potencijalni sudski spor, u slučaju da dokument nije overen, može biti katastrofalan za interese kupca. Neoveren predugovor ne pruža garanciju da je prodavac vlasnik nepokretnosti.

Kada je reč o sadržaju predugovora u njemu se moraju navesti podaci o stanu (vlasništvo, adresa, kvadratura) i podaci iz katastra (redni broj upisa i broj parcele). Pored toga, kako biste bili sigurni da je prodavac vlasnik te nekretnine, u predugovor se unose i podaci kada i na koji način je nepokretnost postala vlasništvo prodavca.

Pre nego što pristupi overi, javni beležnik će izvršiti uvid u katastar nepokretnosti i utvrditi da li podaci iz predugovora odgovaraju činjeničnom stanju. Tek kada potvrdi da su podaci istiniti izvršiće overu stiče se i formalna garancija da je prodavac zaista vlasnik nekretnine.

Cilj procesa overavanja predugovora je upis predbeležbe promene vlasnika stana u katastar nepokretnosti, koja je javni podatak svima dostupan, kao dodatni vid sigurnosti za sve ugovorne strane. Tako je sigurnost investicije kupca podignuta na neuporedivo viši stepen od pukog uvida u elektronsku bazu katastra nepokretnosti. 

Javni beležnici imaju obavezu da prilikom overe izvrše uvid u jedinstveni registar prodatih nepokretnosti, pa ćete biti sigurni da nepokretnost koju kupujete prodavac nije nekom prethodno već prodao. Nakon overe predugovora javni beležnici su dužni da unesu podatak o prometu u navedeni registar, te možete biti sigurni da prodavac neće sa još nekim zaključiti predugovor ili ugovor o prodaji.

U slučaju da kupujete nekretninu i niste overili predugovor, a dali ste kaparu, nemate nikakvog pravnog osnova za potraživanjem.

Ako je predugovor overen to znači da će prodavac morati da vrati iznos koji je dat kao kapara po pravilima o sticanju bez osnova ukoliko kupac odustane od zaključenja ugovora o kupoprodaji. 

Pored toga, prodavac će biti dužan da kupcu isplati i kamatu počev od trenutka izvršene isplate. S druge strane, kupac neće imati pravo da traži udvojen iznos koji je dao kao kaparu ukoliko prodavac odustane od zaključenja ugovora o kupoprodaji.

Treba naglasiti da overa predugovora ne iziskuje dodatne troškove jer se plaća polovina takse, dok se druga polovina plaća prilikom overe glavnog ugovora o prodaji nepokretnosti.

Overa predugovora o kupovini nekretnine može vas koštati samo vremena, što je svakako povoljnija opcija u poređenju sa užasnim posledicama koje mogu nastati zbog neoveravanja predugovora. Ne treba dozvoliti da zbog izbegavanja odlaska kod notara, postanete deo sudske prakse.

Za sastavljanje predugovora određuje se 50 % od javnobeležničkom tarifom predviđene nagrade. Ako se kod istog javnog beležnika na osnovu predugovora sačini ugovor, nagrada se umanjuje za nagradu naplaćenu za predugovor. 


Коментари

Популарни постови са овог блога

Naknada troškova i prebivalište zaposlenog

Porodiljsko odsustvo sa rada radi nege deteta

Solidarna pomoć