Načela posredovanja

Trenutno važeći Zakon o posredovanju u rešavanju sporova Republike Srbije  je počeo sa primenjivanjem 2015. godine. Usvajanjem ovog zakona Republika Srbija je proširila mogućnost reševanja sporova još jednim legalnim , a mnogo jeftinijim i nadasve humanijim načinom rešavanja sporova u odnosu na klasične sudske sporove.  Naš zakonski termin za ovaj postupak alternativnog rešavanja sporova je posredovanje mada je u svakodnevnom govoru i među stručnim licima i među laicima u upotrebi termin medijacija. 

Posredovanje je postupak u kojem strane dobrovoljno nastoje da sporni odnos reše putem pregovaranja ,uz pomoć jednog ili više posrednika ,koji stranama pomaže da postignu sporazum. 

Postupak posredovanja se vodi i usmerene je poštovanjem određenih načela, u koja spadaju sledeća: 

1. Dobrovoljnost
2. Ravnopravnost i jednakost
3. Isključenje javnosti 
4. Poverljivost 
5. Neutralnost
6. Zakonitost
7. Ekonomičnost
8. Hitnost 
9. Neformalost 

Dobrovoljnost 
Postupak posredovanja se UVEK sprovodi dobrovoljno, na osnovu izričite saglasnosti svih strana u postupku, osim kada se radi o spornim odnosima u kojima je posebnim zakonom  pokretanje postupka uslovljeno prethodnim pokretanjem postupka posredovanja. O ovome će u narednim izlaganjima biti više reči, pošto postoje neke izmene posebnih zakona koje veliki broj sporova upućuju prvo na medijaciju. 
Ipak, postupak posredovanja moguć je samo kada su strane u sporu usaglasile oko toga. Predloženo im je ,pristale su , i tek tada može da počne medijacija. Obaveznost upućivanja na medijaciju je ipak samo savetodavnog karaktera , više kao preporuka a medijacija neće početi dok se obe strane ne dogovore da probaju najpre na taj način ,dakle van suda. 

Jednakost i ravnopravnost
Ovo načelo se podrazumeva u procesu posredovanja u smislu da su obe strane jednake i ravnopravne u postupku i da nema sukoba interesa nijedne strane ,kao ni posrednika u postupku. 
Ako jedna strana dođe sa advokatom a druga je manje obrazovana , pravno neuka, nevešta, medijator je dužan da obezbedi ravnopravnost i sugerisati drugoj strani da i ona obezbedi advokata. 

Isključenje javnosti - privatnost 
Za razliku od sudskog postupka , u kojem je u gotovo svim slučajevima dozvoljeno prisustvo javnosti odn. trećih lica koje samo žele pratiti tok postupka , osim kada je zakonom izričito zabranjeno prisustvo opšte i stručne javnosti, u postupku posredovanja javnost je uvek isključena. 

Ovo načelo je u vezi sa sledećim, načelom poverljivosti 
U postupku posredovanja ili u vezi sa postupkom posredovanja svi podaci, predlozi, izjave, su vrlo poverljivi. Posrednik i strane u postupku, njihovi zakonski zastupnici i punomoćnici,kao i ostala treća lica koja učestvuju u postupku posredovanja (npr. veštaci) dužni su da sve što saznaju u postupku i u vezi sa postupkom čuvaju kao tajnu i odgovaraju za štetu nastalu kršenjem ove obaveze. 
Medijator ne sme čak ni sudiji koji vodi sudski postupak da prenosi informacije do kojih je došao u postupku medijacije . 

Neutralnost
Medijator mora biti NEUTRALAN,NEPRISTRASAN  i ne sme favorizovao nijednu stranu u postupku,čak i kada vidi da je jedna strana u pravu. Posrednik svoje mišljenje mora da zadrži samo za sebe. Stranke su te koje donose odluku o svom problemu , spornoj situaciji, konfliktu. 
Medijator ne sme da komentariše i ogovara,kao ni da predlaže rešenje spora . 

Igra reči + aktivno slušanje su dve glavne osobine kvalitetnog posrednika. 

Ako se u bilo kom kontekstu ispostavi da posrednik nije neutralan i nepristrasan, kao i da postoji sukob interesa, medijacija se prekida, a neka od strana može uputiti žalbu sudu ili Ministarstvu pravde , a tada i sama licenca za posredovanje medijatoru može biti ugrožena. 

Zakonitost
Sve strane u postupku, uključujući i medijatore moraju da poštuju pozitinopravne propise . 

Sporazum postignut u postupku posredovanja mora biti u skladu sa javnim poretkom, pozitivnim propisima i pravila dobrog morala. Neće se dozvoliti prinudno izvršenje sporazuma koji je u suprotnosti sa javnim poretkom, koji nije podoban za izvršenje i čiji predmet izvršenja je nemoguć. 

Ukoliko posrednik nije pravnik , ima pravo na komedijatora iz redova pravnika , a ovo se u praksi i preporučuje . 

Ekonomičnost i hitnost 
Postupak posredovanja mora se sprovesti bez odlaganja, u najkraćem mogućem vremenu, a najduže može trajati 60 dana. 
Uporedite ga sa sudskim postupkom, od dana podnošenja tužbe sudu do dana kada je tužba ekspedovana drugoj strani na odgovor ili sa pozivom na prvo ili pripremno ročište često prođe i po nekoliko meseci, a u nekim beogradskim sudovima i po godinu do dve godine. 

Neformalost
Postupak posredovanja je neformalan. 
Nema kodeksa oblačenja, radnog vremena, mesta održavanja medijacije. Sesiju medijacije možete održati u kafiću, u stanu, u parku, na salašu ili na pecanju , gde god se stranke dogovore. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Naknada troškova i prebivalište zaposlenog

Porodiljsko odsustvo sa rada radi nege deteta

Solidarna pomoć